Twitter’ı Hilal Cebeci mi büyüttü ?

Micro-Blogging sitesi olan Twitter.com bu yaz Türk kullanıcılar arasında oldukça popülerlik kazandı. Türk kullanıcıları arasında en çok takipçisi olan Cem Yılmaz yaz başında 500bin’e yakın takipçiye sahipken şu an bu sayı 1milyona ulaşıyor.

Peki bu artışın başlıca sebebi Hilal Cebeci olabilir mi? Bence Evet olabilir.

“Hilal Cebeci olayı” nedir ? HC’nin kendi anlatımına göre kısaca özetleyelim:

“HC temmuzun ilk haftasında Bodrum’da tatildedir. Hastalanır ve erkenden yatmak ister. Yatmadan önce de kendi fotoğrafını çekip Twitter’da paylaşır.  O an 12bin civarında olan takipçi sayısı hızla artışa geçer. O kadar hızlı artışa geçer ki HC artık gazetelere ve TV programlarına çağrılmaya başlar.”

Bu olaydan biraz geç haberim olsa da, hemen konu ile iligili gözlemler yapmaya başladım. HC ile ilgili aşağıda sıralayacağım (akademik olmayan) sonuçlara ulaştım:

1. Konuya Hakim: HC’yi çeşitli TV programlarında izlediğim kadarıyla sosyal medya konusuna oldukça hakim olduğunu farkettim. Sosyal medyayı, katıldığı programlardaki sunucuların çoğundan daha iyi biliyor ve konuya hakim.

2. Takipçileri ile iletişime geçiyor: bence HC’nin başarısındaki en önemli davranışlardan biri. Takip ettiğim kadarıyla takipçileri ile sürekli iletişimde. Her zaman çok ciddi ve uzun cevaplar vermese de yazılara olumlu ve gülümseyen suratlı cevaplar veriyor. henüz sayı veremiyorum ama twitlerinin çoğu takipcilerine cevap niteliğinde.

3. Panpiş kavramı: HC’nin başarısındaki önemli noktalardan biri de takipçilerini adlandırması. Takipçilerin bazı twitlerinden bu kavramı oldukça benimsedikleri ve sevdikleri anlaşılıyor. Bu anlamda takipçilerinde bir aidiyet duygusu uyandırıyor bu kavram.

4. Rahat ve İçten: TV’de de Twitter.com’da da kullandığı dil oldukça rahat ve içten. Üstelik karşı tarafıda rahatlatıcı cinsten.

5. Profesyonel:  Bir TV programında kendisine “sen bu işi para için mi yapıyorsun” sorusuna net biçimde anlaşma aşamasında olduğu firmalar olduğunu belirtmişti. Dolayısıyla işin profesyonel boyutunun farkında ve bunu söylemekten çekinmiyor.

6. Değişim: HC ile ilgili önemli bir değişim Ramazan ayı içinde ve sonrasında yaşandı. Ramazan ayına kadar açık fotograflar gönderen HC, ramazanda bu fotoğrafları kesti. Ne var ki kullanıcı sayısı artmaya hala devam etti.

7. Twitter’ı büyütmek: HC’nin takipçilerini genel olarak inceledikten sonra ki düşüncem bu kullanıcıların çoğunun yeni kullanıcılar olduğu yönünde. Twitter hesap sayısındaki artışın pek çok nedeni olabilir. Fakat şu bir gerçek ki HC sayesinde Twitter hiç olmadığı kadar konuşuldu ve bunun twitter kullanıcı sayısını arttırdığını söylemek çok yanlış olmaz kanaatindeyim.

8. Kimler Takip Ediyor: twitter ile ilgili en büyük yanılgı belki de Takipçi ile Fanatik kelimelerinin eş anlamılı kullanılmasında. İnsanlar bir başkasını sadece sevdiği için değil, merak ettiği veya yazdıkları ile dalga geçmek veya yermek gibi başka amaçlar ile de takip edebiliyor. Dolayısıyla şuan 500bin e ulaşan takipçilerin tamamının HC hayranı olduğunu söylemek çok mümkün olmayacaktır.

9. Kutuplaşma: HC twitter aleminde bir kutuplaşmaya da sebep olmuş durumda. HC hakkında bir şey yazdığınızda Anti-HC’ciler tarafından küfürlü mesajlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Ne var ki olumlu veya olumsuz HC hakkında yazılan herşey istatistiklerde HC’yi yukarılara taşıyor. Bu yüzden,  Twitter istatistik sitesi olan Twitturk.com’da HC genellikle en çok konuşulan ilk beş arasında yer alıyor.

10. Soyunmak İşe Yarıyor mu ?:  Bu sorumun cevabını bir sonraki yazıma saklıyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir