Girişimcilikte Başarısız Projeler Üzerine: Ducati’nin radyo ürettiğini biliyor muydunuz ?

Bu haftaki E-Ticaret dersime, SporX.com kurucu ortağı ve genel müdürü İlkan Gökyılmaz katıldı. Kendi girişimcilik hikayesini öğrencilerle paylaştı, öğrenciler için oldukça faydalı ve keyifli bir ders oldu. Dersin sonlarına doğru gelen bir soru üzerine İlkan, 10 sene önce denedikleri fakat başarılı olmayan bir projeden bahsetti. Bugünkü fırsat sitelerine benzeyen site o dönemde tutmamıştı, şu an ise internette en gözde projelerinden.

Bu hikaye beni 2007 geri götürdü. Dünyanın ünlü motorsiklet markalarından Ducati’nin fabrikasını ve müzesini gezerken karşıma Ducati markasının ürettiği ilk ürünlerin fotoğrafları çıkmıştı. Aşağıdaki resimler bakmadan önce tahminde bulunsanız ne derdiniz? (Motorsikletli Fotoğrafı’da özellikle koydum ki farklı bir Ducati’den bahsettiğim sanılmasın:)

Müzeyi gezdiren rehberin söylediğine göre, Ducatinin ilk ticari ürünü Transistör, ardından resimlerde de gördüşünüz gibi radyo, fotoğraf makinesi, yazar kasa gibi ürünler de üretmiş. 2. Dünya savaşının ardından her bisiklete takılabilen ve pedal çevirmeyi hızlandıran Ducati Cucciolo ‘yu  (sol alttaki fotoğraf) üretmişler. Bu ürün firmanın ticari hayatında dönüm noktası olmuş, ve gelişen farklı modellerle bugün bildiğimiz dünyaca ünlü motorsiklet markası ortaya çıkmış. Girişimcilik düşünenlerin kafalarının bir yerlerinde bu hikayeyi tutmalarında fayda olabilir, projeler başarısız olabilir ama yılmamak ve aramaya devam etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir