Akıllı telefon mu cep bilgisayarı mı?

Uzun süredir eski küçük ekranlı telefonumdan mobil internet kullanıyordum. Hatta akıllı telefonu olan pek çok arkadaşımdan daha fazla kullanıyordum diyebilirim. Sonunda ”bir telefona o kadar para verilir mi?” düşüncemi aşıp bir akıllı telefon aldım. Bir haftalık kullanımımın sonuçlarını şöyle özetleyebilirim.

Akıllı Telefon değil cep bilgisayarı

Öncelikle bu konudaki en büyük hata  bu cihazlara telefon denmesi. Bunlar aslında telefon özelliği de olan cep bilgisayarları. O kadar ki, yeni cep telefonumu aldığımdan beri evdeki dizüstü bilgisayarımı hemen hemen hiç açmadım. Çünkü onunla yaptığım her şeyi yeni akıllı telefonumla yapabiliyorum.

Senelerce basit bir telefon kullanıyor olmakla övünmüştüm ve halen bununla övünen arkadaşlarım var. Fakat kişisel ihtiyaç ve eğlenceniz için bilgisayar kullanıyorsanız, bu akıllı telefonları eski basit cep telefonları ile karşılaştırmayın derim. Şu geçtiğimiz bir hafta içinde yeni telefonumun en az kullandığım özelliği telefon olma özelliği olabilir.

Her an yanımda

Hayat insan pek çok şey öğretiyor. Bana öğrettiği önemli bir şey de her an her yerde sonunu bilmediğim bir beklemeye girebilecek olmamdır. Bu sebeple yanımda bir kitap bulundurmak isterim. Böylece zamanı boşa geçirmemiş olurum. Ne var ki yanımda kitap taşımak her zaman mümkün olmuyor. Akıllı telefonlar burada çok iş görebilir. İster bir şeyler okuyabilirsiniz ister oyun oynayabilir, epostaları kontrol edip cevaplayabilirsiniz. Özetle ek bir cihaz taşımadan kişisel verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

İnternet her yerde

Yeni telefonumu aldıktan sonra otobüsle şehirlerarası yolculuklar yapmak durumunda kaldım. Hiç beklemediğim otobüs firmalarında bile artık kablosuz internet erişimi var. Benzer şekilde İstanbul’da zaman geçirdiğimiz pek çok yerde de kablosuz internet erişimi mevcut. Yani bir 3G internet paketine abone olmasanız da pek çok yerden internete erişme imkânınız var.  Ama bir noktadan sonra internete sürekli bağlı olmak isteyeceğiniz için bir internet paketi alırsınız muhtemelen.

Pili Ömrü

Akıllı telefonlarla ilgili gelişmeye açık en önemli alan pil ömrü. Günde 3-4 saat civarında internete girdiğinizde benim telefonun pili bitiyor. Yani akşam tekrar şarj etme ihtiyacı duyuyorum. Eğer  internet ve 3G kullanmazsanız daha uzun süre dayanır diye tahmin ediyorum. Bu süreyi söylediğimde arkadaşlar doğal olarak pil ömrünü kısa buluyor. Fakat bu noktada cihaza bilgisayar olarak bakarsak karşılaştırmayı dizüstü bilgisayarlarla yapmamız lazım. Böyle bakınca da süre bence çok kötü değil. Üstelik bu telefonun şarj aleti dizüstü bilgisayarınkinden çok daha küçük ve kolay taşınabilir.

GPS

Bu akıllı telefonlarda küresel pozisyonlama sistemi (GPS) de mevcut. O ne işe yarar diyenlere hemen bir örnekle anlatayım. Dün akşam bir düğüne gitmem gerekiyordu. Mecidiyeköy’e gelince telefonda navigasyon uygulamasını açtım. Nerede olduğumu anladı, gitmek istediğim yeri seçtim ve bana hemen yol tarifi çıkarttı. Bu özellik ile cihaz, dizüstü bilgisayarların da önüne geçiyor.

Gelişime Açık Pazar

Son olarak akıllı telefonlar çeşitli uygulamalar ile gelişime açık. Bir uygulama pazarı mevcut ve burada çok farklı oyunlara ve araçlara ulaşabiliyorsunuz. Örneğin, son indirdiğim uygulamadan örnek vereyim. Koşuya çıkarken bu uygulamayı çalıştırıyorsunuz açık alanda koştuğunuz sürece yerinizi kaydediyor ve spor bittiğinde ne kadar sürede nasıl bir rotada koştuğunuzu kaydediyor. Bu uygulama pek çok kişi için tek başına bir akıllı telefon almak için yeterli bir sebep olmayabilir. Fakat bir akıllı telefon aldıktan sonra, hayatınızı kolaylaştıracak bu ve pek çok benzeri uygulama edinerek telefonunuzun özelliklerini geliştirme imkanınız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir